Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy se nachází na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny. Zaujímá plochu o výměře 709 km2. Na severozápadě na ní navazuje Chráněná krajinná oblast Železné vrchy.
Žďárské vrchy pokrývají severovýchodní část Českomoravské vrchoviny. Většina území je vrchovinná až pahorkatinná. Nejvyšším vrcholem je Devět skal o nadmořské výšce 836 m. n. m. Vrcholy jsou převážné zaoblené, na nichž můžeme často najít skalní bloky modelované mrazovým zvětráváním především ve starším období čtvrtohor. Svahy jsou zde pozvolné, údolí mělká a široká.
Jedná se také o oblast přirozené akumulace vodních ploch a toků. Pramení tu řeky Sázava, Svratka, Oslava, Chrudimka a Doubrava. Ve Žďárských vrších můžeme najít i několik rybníků, z nichž největší a nejstarší je Velké Dářko.
Chráněnou krajinnou oblast tvoří 4 národní přírodní rezervace, 10 přírodních rezervací a 36 přírodních památek. Nachází se tu rozsáhlá rašeliniště. V Národní přírodní rezervaci Dářko můžeme najít u rašelinišť porosty borovic blatek.

Zhruba polovinu CHKO Žďárské vrchy pokrývá les. Jedná se většinou o umělé monokultury smrku, které nahradily původní jedlobukové porosty. V Národní přírodní rezervaci Ransko můžeme najít jasany a olše. Na jaře jsou luhy pokryté kobercem bledulí jarních.
V okolí Žďárských vrchů můžete navštívit kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko zámku Žďár nad Sázavou. Architektem kostela byl Jan Blažej Santini – Aichel, který nechal vybudovat tuto stavbu ve slohu barokní gotiky. Severně od Žďáru nad Sázavou se nachází skanzen Veselý Kopec, který představuje tradiční lidovou architekturu a život na venkově.
